Biuro šventė – puiki proga susitikti dažniau ir rečiau matomus vadovus. Tai proga leisti kolegoms sužinoti, jog jie jums yra svarbūs, brangūs, vertingi. Biuro šventė suteikia galimybę nesunkiai parodyti savo pranašumus, galinčius turėti teigiamos įtakos jūsų karjerai. Tačiau būkite budrūs. Oficialios šventės metu net menkiausias etiketo nepaisymas gali sugriauti jūsų reputaciją kolegų ir vadovų akyse. Ypatingas šventimas ir etiketo klaidos biuro vakarėlio metu gali tapti kitos dienos karščiausia naujiena, paskata įvairioms istorijoms ir legendoms atsirasti.
Netinkama išvaizda
Netinkami drabužiai ir aksesuarai – itin dažna klaida biuro šventėje, todėl šią temą verta išsamiau aptarti.
Įsivaizduokite tokį šventės scenarijų: besiruošdamos įmonės vakarėliui, keletas moterų sumano pademonstruoti aštrius kvepalus, įmantrias šukuosenas, prabangias sukneles. Savo ruožtu pora vyrukų nusprendžia, kad šventė – ideali proga parodyti naują blizgų kostiumą.
Nesusiruoškite į vakarėlį atrodydami taip, lyg eitumėte į naktinį klubą. Rinkitės konservatyvesnius drabužius, kurie nebūtų skirti laisvalaikiui ar sportui. Oficialiame įmonės pobūvyje nepatartina spindėti kaip Kalėdų eglutei arba atrodyti taip, lyg kvietimą gavote paskutinę minutę ir neturėjote kuo apsirengti. Atkreipkite dėmesį, koks aprangos kodas nurodytas kvietime į šventę, ir nedarykite šių klaidų.
Apranga moterims
Per daug blizgučių. Karoliukai, metalo detalės, blizgus audinys tinka asmeninei šventei. Neretai moterys laukia kokios nors šventės, per kurią galėtų sužibėti, tačiau įmonės pobūvis netinkama tam proga.
Kūno apnuoginimas. Trumpi aptempti sijonėliai ir suknelės, pilvą apnuoginantys apdarai galbūt atrodo nuostabiai kabėdami parduotuvės vitrinoje, tačiau realybėje ne visada tinkami dėvėti.
„Nėra kuo apsirengti“. Labai nesmagu pasijusti taip, lyg atrodote, jog neturėjote kuo apsirengti. Net jeigu iš tiesų jūsų spintoje kabo drabužiai, kuriuos jau dėvėjote įmonės pobūvių metu, pasitelkite naujas detales ir atrodysite naujai. Platus šalis, skarelė, segė tam puikiai tinka.
Prislėgta rūpesčių naštos. Darbas, kelionė, dovanų pirkimas, šeiminiai rūpesčiai – jeigu šie dalykai užgriūva tuo pat metu, kai ruošiatės įmonės vakarėliui, galite pervargti, net jeigu esate gerai organizuota moteris. Tokiam atvejui visada turėkite kuklią juodą kokteilinę suknelę.
Apsirengusi ne taip, kaip kiti. Jeigu visos moterys ateina apsirengusios velveto kostiumėliais, o Jūs dėvite džinsus arba apsirengėte ilga elegantiška suknele, o kolegės dėvi oficialius kostiumėlius, pasijusite nekaip. Todėl labai svarbu paskaityti, ar kvietime į pobūvį nurodytas aprangos kodas. Dažniausiai pasitaikantis kodas – juoda suknelė moteriai ir tamsus kostiumas vyrui. Jeigu kodas nenurodytas, pasidomėkite, ką rengsis kolegės.
Nesirinkite drabužių, su kuriais atrodytumėte pernelyg atsipalaidavusi arba susikausčiusi. Svarbiausia – švarūs, tvarkingi drabužiai. Tiesus iki kelių sijonas, palaidinė aukštu kaklu, švarkelis tinka beveik visada. Jeigu manote, kad taip apsirengusi atrodysite pernelyg paprasta ir nuobodi, paryškinkite aprangą saikingais papuošalais ir makiažu. Apsiaukite aukštakulnius batelius.
Apranga vyrams
Apranga – ne tik moterų galvos skausmas. Ne mažiau svarbu ir vyrui įmonės šventės metu gerai atrodyti.
Kostiumas. Net jeigu nemėgstate kostiumo, jį turėti būtina. Įmonės pobūviui rinkitės tamsų, geriausia – juodą arba tamsiai pilką kostiumą. Pirkdami žiūrėkite, kad medžiagos sudėtyje būtų vilnos, nes tada kostiumas mažiau glamžosi, geriau išlaiko savo formą. Venkite pirkti kostiumą, kuris itin madingas šiuo metu. Ieškokite klasikinio stiliaus, kad galėtumėte dėvėti kelerius metus. Taip išvengsite rūpesčių, pakaks pasikeisti marškinius arba kaklaraištį, ir atrodysite naujai. Nepasirūpinę kostiumu ir atėję be jo, greičiausiai tarp kolegų, apsirengusių kostiumais, pasijusite prastai.
Liemenė. Jeigu vakarėlis nėra itin oficialus, tačiau ne toks, kad galėtumėte sau leisti ateiti su džinsais, puikiai tiktų siūta liemenė. Geriausia – juoda arba tamsiai mėlyna.
Klasikinis megztinis. Jeigu vakarėlis laisvo pobūdžio ir kostiumas netinka, drąsiai vilkitės klasikinį V formos kaklo megztinį (mėgstamos spalvos).
Balti marškiniai. Niekas taip nepuošia vyro kaip balti marškiniai. Juos galima dėvėti prie kelnių arba tamsaus kostiumo, rankogalius puošti sąsagomis. Alternatyva – dryžuoti marškiniai, tinkami dėvėti ne tik prie kostiumo, bet ir prie juodų kelnių.
Kaklaraiščiai. Jie ryšimi prie kostiumo, marškinių, megztinio, todėl jų savo spintoje reikia turėti ne vieną. Kaklaraiščių mados greitai keičiasi, kasmet stenkitės įsigyti vieną naują kaklaraištį, ypač jeigu dažnai dėvite kostiumus. Įvairaus rašto, spalvos kaklaraiščiais galėsite ryšėti atsižvelgdami į progą ar nuotaiką ir neatrodysite nuobodžiai.
Juodi batai ir diržas. Didžiausia vyrų mados nuodėmė – batų ir diržo spalvų nederinimas. Pasirinkdami juodus batus ir juodą diržą visada atrodysite stilingai. Pirkite geros odos diržą, tarnausiantį kelerius metus. Nesugadinkite įvaizdžio prie juodų batų pasirinkdami spalvotas kojines. Jos privalo būti juodos. Tos, kurių sudėtyje yra vilnos, tarnauja ilgiau nei medvilninės.
Dažniausios elgesio klaidos
Puikiai parinkti drabužiai ir aksesuarai oficialaus pobūvio metu suteikia jums pasitikėjimo, sudaro geresnį įspūdį kolegų ir vadovų akyse, tačiau vien išorė neapsaugo nuo netinkamo elgesio klaidų. Pasistenkite jų išvengti.
Pateisinkite lūkesčius. Jeigu esate tas žmogus, kuriam pavedama organizuoti pobūvį, darykite viską, kad pateisintumėte lūkesčius. Jeigu šventės organizatorių ištiko nesėkmė, jis sulaukia skausmingos kritikos. Jokiu būdu nepamirškite muzikos ir dekoracijų. Patalpos puošimas kaspinais ir balionais – laiko išbandytas būdas, tačiau jeigu šios dekoracijos jums ne prie širdies, pakeiskite jas mažomis gėlių puokštelėmis ir didesne gėlių puokšte matomoje vietoje. Pasirūpinkite kvietimais, susiekite juos su įmonės veikla. Pavyzdžiui, jeigu įmonė dirba informacinių technologijų srityje, kvietimai gali būti kompaktinio disko formos. Nupirkti kvietimus iš artimiausio spaudos kiosko yra geriau nei jais nepasirūpinti iš viso. Jeigu jums pavesta sugalvoti teminio vakarėlio temą ir stinga idėjų, visada bus populiarios šios temos: „Muzikos žvaigždės“, „1980-ieji“, „Įžymybės“. Svarbu, kad tema pareikalautų kuo mažesnių darbuotojų išlaidų ir laiko pasipuošti pagal pasirinktą temą.
Vadovo nedalyvavimas. Jeigu esate tam tikro lygio vadovas, nebūtina vakarėlyje praleisti visą naktį, tačiau ten nueiti – būtina. Jeigu įmonės kolektyvas gausus ir vakarėlyje nedalyvauja eilinis darbuotojas, galbūt jo nebuvimas nekris į akis, tačiau vadovo nedalyvavimas sukels bereikalingų klausimų ir nusivylimo.
Planuokite atvykti šiek tiek vėliau nei nustatyta oficiali vakarėlio pradžia, bet nelaukite, kol visos kalbos bus pasakytos, o visi gerokai įsilinksminę. Juk atskirai sveikinimo žodžių ir kitų kalbų nesinori kartoti pavėlavusiesiems. Prieikite prie kviestinių svečių, padėkokite už atvykimą, šnektelėkite.
Žymus vėlavimas ir skubus dingimas. Vakarėlio scenarijus: atvykstate pavėlavęs beveik valandą, įsiterpiate į šventės programą, imate greitai kalbinti visus iš eilės (vadovą, kolegas, kviestinius svečius) ir po pusvalandžio pradingstate nieko neįspėjęs.
Atminkite, jog nėra mandagu labai vėluoti, stenkitės atvykti ne vėliau nei po pusvalandžio nuo oficialios vakarėlio pradžios. Kiekvienas vakarėlio dalyvis prisimena asmenis, kurie atvyko vos dešimčiai minučių, šventę paliko labai anksti arba pernelyg vėlai.
Jeigu esate vadovas ir atvykote itin pavėlavęs, tada būtinai sulaukite vakarėlio pabaigos.
Gausus svečių būrys. Įsivaizduokite situaciją: įmonė, anksčiau kviesdavusi į šventes darbuotojus su antrosiomis pusėmis, šiemet pirmąkart atsisakė šios minties. Tačiau jūsų sutuoktinis, puikiai pažįstantis jūsų vadovą ir gerai sutariantis su jūsų kolegomis, primygtinai nori dalyvauti. Jūs nusprendžiate atsivesti jį į šventę. Atvykusi pamatote, kad dar keli kolegos taip pat atėjo su antrosiomis pusėmis…
Nedaugelis įmonių į šventes skatina atsivesti draugus ir šeimos narius. Atminkite, jog įmonė sumoka arba iš dalies sumoka už oficialius vakarėlius, todėl nėra gerai į jos finansuojamą šventę vestis kitus asmenis, jeigu jie nekviečiami. Todėl gerai pasvarstykite prieš priimdami sprendimą nepaklusti visuotiniam susitarimui. Jeigu jūsų artimieji jaučiasi įskaudinti tokio sprendimo, suplanuokite jiems atskirą šventę ar iškylą.
Neveiklumas. Atvykę į šventę, nestoviniuokite laukdami, kol jus užkalbins. Veikite. Prisistatykite tiems, kurie jūsų nepažįsta, – galbūt tai žmogus, kuris jums padės įgyvendinti ateities projektus. Arba gal tai tiesiog įdomus asmuo, su kuriuo smagu pabendrauti. Nesate kompanijos siela? Tuomet pobūvyje akimis suraskite tą, kuris atrodo panašus į jus, galbūt – nusiminęs. Prieikite prie jo pasikalbėti. Tokiu būdu abiem vakarėlis taps šviesesnis.
Per daug kalbama. Vakarėlio scenarijus: sutinkate kolegą iš to paties departamento ir 15 minučių pasakojate jam, kas nutiko biure per pastarąjį pusmetį.
Vakarėlio metu norisi bendrauti su tiesioginiais vadovais ir artimais kolegomis, tačiau reikia skirti laiko ir pastangų neformaliai pabendrauti su kuo daugiau vakarėlio dalyvių. Apribokite bendravimo laiką su vienu žmogumi ar viena grupele, kad pabendrautumėte su kuo daugiau žmonių. Per vakarėlį stebėkite žmones, galinčius turėti įtakos Jūsų karjerai. Pasikalbėkite su šiais žmonėmis apie įmonės naujienas, mėgstamas sporto komandas, stebėtų rungtynių rezultatus ir kita, tačiau netapkite „kalbančiąja mašina“. Jeigu pokalbis užsitęsė, pasinaudokite atsiradusia pauze, atsiprašykite ir prieikite prie kitų žmonių.
Perdėtas skundimasis. Vakarėlio scenarijus: jau 15 minučių kalbate su vienu žmogumi apie pokyčius jūsų biure, o po to dar 8 minutes skundžiatės, kaip pokyčiai paveikė jūsų važinėjimą kasryt į darbą.
Paprastai į biuro šventę susirinkę žmonės tikisi smagios nuotaikos, tad nepatartina jos gadinti skundais. Venkite kritikos, kvailų ar užgaulių šnekų. Nenaudokite vakarėlio laiko „garui nuleisti‘‘. Jeigu liūdną istoriją pasakojate vienam asmeniui, aplinkiniai žmonės gali ją išgirsti ir, savaip interpretuodami, paskleisti gandą toliau.
Apgalvokite saugias pokalbiams temas dar prieš pobūvio pradžią ir keiskite temą, jeigu jūs pats ar kas nors kitas ima skųstis.
Vakarėlyje nekalbėkite vien apie įmonės reikalus, nes pelnysite nuobodos etiketę. Dalykitės įmonės sėkmėmis, kurių (didesnių ar mažesnių) yra kiekvienoje įstaigoje. Saikingai girkitės savo asmeniniais pasiekimais darbe. Pagalvokite, kokius komplimentus galite pasakyti kolegoms ir vadovams. Tačiau nesugalvokite į vakarėlį vežtis asmeninės dovanos vadovui. Atsisakykite ir juokingų girliandų, kvailų daiktų įteikimo, kurie galbūt tiktų jūsų asmeninei šventei su draugais.
Jeigu vakarėlio metu įmonės vardu gaunate apdovanojimą, parodykite džiaugsmą, net jeigu šis apdovanojimas jums nėra reikšmingas.
Nesaikingas valgymas. Vakarėlio scenarijus: riebaluota servetėlė su kepto viščiuko likučiais kyšo iš jūsų kišenės; dar nebaigėte valgyti mėsos gabalėlio dešine ranka, kairėje drėgnoje rankoje laikote taurę (ranka sudrėko nuo jos), o jūsų link žingsniuoja pasisveikinti vienas iš vadovų.
Dažnai oficialiuose vakarėliuose dalyvaujantys žmonės žino, jog maistas ir gėrimai yra išbandymų dalis. Svarbu, kaip būsite įvertintas kitų žmonių, todėl pasistenkite, kad rankos valgant išliktų švarios, dantyse ar ant lūpų nebūtų maisto likučių. Tinkamai naudokite servetėles, dantų krapštukus, nedėkite į savo lėkštę dvigubos maisto porcijos, pernelyg dažnai negrįžkite vėl ir vėl paimti maisto. Jeigu į vakarėlį atvykote nevalgęs tiesiai iš darbo, saikingai užkąskite. Rinkitės tik tokį maistą, kurį galėtumėte valgyti švariai, viena ranka. Neimkite riebaus ir sūraus maisto, nes visąlaik norėsite gerti. Rinkitės maistą, turintį krakmolo ir baltymų, absorbuojančių alkoholį kraujyje.
Nesaikingas alkoholio vartojimas. Dažnas vakarėlio scenarijus: patalpoje daug gražiai apsirengusių žmonių, nežinia, kelinta taurė gėrimo jūsų rankoje, garsus jūsų juokas, per taurės kraštą besiliejantis gėrimas, vėl jūsų juokas.
Tai dažniausiai vadovų ir darbuotojų daroma klaida biuro vakarėlio metu. Įmonės linkusios pasiūlyti daug ir įvairių gėrimų, tačiau kai kurios jau suvokia neigiamą gėrimų poveikį, todėl riboja vakarėlių metu patiekiamus gėrimus. Šventės metu patariama: apsiribokite dviem alkoholio taurėmis, venkite maišyti alkoholinius gėrimus, gerkite kavos, arbatos, vandens. Stebėkite, ką geriate. Priminkite sau, jog tai biuro, o ne draugų šventė. Išmintingi vadovai vakarėlio metu simuliuoja ir apie tai žino tik jie patys. Pavyzdžiui, jeigu asmeninių švenčių metu renkasi degtinę su toniku, tai biuro vakarėlyje geria vien toniką. Išgerti stipresnių gėrimų galima ir pasibaigus vakarėliui.
Taurę su gėrimu patartina laikyti kairėje rankoje, kad dešinioji būtų laisva pasisveikinti su priėjusiais žmonėmis ir kad dešinė ranka nuo taurės netaptų drėgna ar šalta.
Pernelyg asmeniški ryšiai su kolega. Vakarėlio scenarijus: pasibaigus šventei biure, su kolegomis nueinate į barą, tačiau po keleto valandų grįžtate į biurą su vadovu ar kitu kolega.
Daugelyje įmonių yra vaizdo kameros arba būtinai atsiranda žmogus, pamatęs dviejų asmenų pernelyg artimą bendravimą. Ši žinia žaibiškai pasklinda biure ir prisimenama dar ilgai… Vakarėlyje neflirtuokite ir venkite kitų netinkamo elgesio formų.
Grįžimas namo. Prieš vakarėlį apgalvokite, kas parveš jus namo. Nepaverskite to įmonės rūpesčiu. Iš anksto susitarkite su konkrečiu asmeniu dėl parvežimo arba užsisakykite taksi. Jeigu nesate tikri, kas jus galėtų parvežti, tada negerkite alkoholinių gėrimų ir vairuokite pats.
Iš vakarėlio išvykite tada, kai būsite pabendravę su daugeliu vadovų, kolegų, naujai sutiktų žmonių. Išvykdami padėkokite susirinkusiesiems už smagų pobūvį.
Jeigu pobūvio metu žodžiu ką nors kam nors pažadėjote, įsipareigojote, būtinai to laikykitės ir užsirašykite, kad nepamirštumėte.
Tie, kurie stebi jūsų elgesį biuro vakarėlyje, prisimins jį ir įvertins. Vadovas neseka kiekvieno pavaldinio žingsnio šventės metu. Vadovas irgi linksminasi arba išnaudoja šį laiką naujiems verslo ryšiams užmegzti. Tačiau net jeigu vadovas nepastebės neetiško pavaldinio elgesio, tai jį pastebės kas nors kitas, turintis įtakos vadovo nuomonei, ir papasakos jam apie tai. Tai gali skaudžiai atsiliepti Jūsų karjerai.
Pačiolis – Biuro administravimas