„Ar kūno kalba iš tikrųjų tokia svarbi?“, paklausė manęs vienas vadovas. Tuo metu jis ruošėsi skaityti pranešimą, o jo rankos dirbo bent kelis skirtingus darbus. Iš tikrųjų, jis norėjo sužinoti, ar būtina sąmoningai stebėti savo ir kitų žmonių kūno judesius sakant kalbą prieš auditoriją. Juk tuo metu ir taip reikia galvoti apie daugybę dalykų!

Kūno kalba - Manager.LT Akademija

Mano atsakymas buvo „ne“. Leiskite paaiškinti kodėl. Jums nederėtų sąmoningai galvoti apie kitų ar savo kūno judesius, nes tai būtų labai neefektyvus sąmoningo suvokimo švaistymas. Apie kūno kalbą geriau galvoti ir ją fiksuoti nesąmoningai. Kita vertus, jūsų smegenys tai daro nuolat, tik neaišku, ar jūs tuo pasinaudojate.

Sąmoningą suvokimą galime palyginti su 40 bitų informacijos per sekundę, kurie pasiekia jūsų smegenis. Tai visai nedaug. Jūsų pasąmonės suvokimas – kur kas didesnis. Jis prilygsta maždaug 11 mlrd. bitų informacijos per sekundę. Čia jau kita kalba. Nesąmoningas suvokimas leidžia surinkti informaciją apie jūsų ir aplinkinių kūno kalbą ir tuo pat metu „liepia“ jums likti budriam, nes kas nors iš auditorijos į jus gali paleisti batą.

Visos tos knygos apie kūno kalbą, kurios jums liepa suremti rankų pirštus, nes tai baugina; pataria vyrams nykščiais užsikabinti už diržo, nes tai veda iš proto moteris; ar nukreipti savo pėdas į ką nors, ką jūs mėgstate, jus klaidina. Visų pirma, mūsų pasąmonė išderina kūno kalbą, jeigu sąmoningai imamės vieno veiksmo. Įsivaizduokite, kad jūsų rankos bauginančiai suremtos, o likęs kūnas sako „esu mulkis“, tai įsivaizduokite, kokią žinią gauna klausytojų pasąmonė?

Antra, kūno kalba vienu metu gali pasiųsti daugybę žinučių. Tai reiškia, kad skirtingose situacijose rodomi skirtingi ženklai ar pasirenkama kitokia stovėsena. Jeigu mechaniškai užfiksuosite vieną judesį, rizikuojate pasiųsti klaidinančią žinutę.

Galiausiai, jeigu sąmoningai kontroliuosite savo kūno kalbą, tai jus labai sulėtins. Auditorija nesąmoningai gali pamanyti, kad jūs esate nenuoširdus, o galbūt net ir apsimetinėjate. Be to, sąmoningas kūno kalbos kontroliavimas greitai perkraus jūsų smegenis ir imsite visiškai nebekontroliuoti savęs. Tai nutiko ir manęs klaususiam vadovui. Kūno kontrolę ir kitų žmonių sekimą palikite savo pasąmonei. Šią savaitę dar aptarsime, kaip tai įmanoma padaryti.

Kaip išmokti skaityti kitų žmonių kūno kalbą?

1. Nuspręskite, ką norite sužinoti. Tai ypač svarbu, nes nuo čia prasideda jūsų kelionė į pasąmonę ir turite pasirinkti kelią, kuriuo žengsite. Ką norite suprasti apie kitų žmonių kūno kalbą? Pavyzdžiui, ar ji meluoja? Kuris iš jų priima sprendimus? Ar jis ketina pasiūlyti jums darbą? Ar jis kelia grėsmę jūsų karjerai?

Suformuluokite klausimą, kuris gali turėti tik du atsakymus – taip arba ne. Meluoja ar ne? Atsakingas ar ne? Ir taip toliau.

Apie tai pagalvokite prieš eidami į pokalbį dėl darbo ar susitikimą, nes kai jau būsite ten, bus per vėlu. Tuo metu jausite pernelyg didelį spaudimą ir bus per vėlu veikti. Tai – mažas, bet svarbus žingsnelis. Pagalvokite į priekį, numatykite, kaip eisis susitikimas ir iškelkite klausimą, į kurį norite gauti atsakymą. Tai atsipirks jums su kaupu ir tuoj sužinosite kodėl.

2. Užduokite klausimą savo pasąmonei. Kai tik sugalvosite, ką norite sužinoti, atsisėskite ramiame kampelyje ir be žodžių paklauskite savęs. Mintyse ištarkite kažką panašaus: „Noriu sužinoti, ar per šį pokalbį ji man pasiūlys darbą?“. Pakartokite dar kartą ir susikaupkite. Tai padės jums padės sumažinti spaudimą iš aplinkos.

3. Laukite atsakymo. Pirmuosiuose susitikimuose jums galvoje suksis daug minčių. Neskubėkite, pasąmonė atliks savo darbą. Gali būti, kad nebūsite tikras, ar tinkamai suvokiate situaciją, bet supratimas ateis su patirtimi. Nuolat lavinkite save ir ženklus suprasite greičiau ir aiškiau. Tikriausiai esate sutikę žmonių, kurie giriasi savo intuicija arba net sako „instinktyviai jaučiu“. Nenumokite į juos ranka, nes gali būti, jog jie geriau nei jūs suvokia aplinkos siunčiamas žinutes.

Kiekvienas iš mūsų gali išugdyti tą pojūtį, jis kaip raumuo. Tačiau tam reikia praktikos ir kiekvieną kartą atlikti tris veiksmus: 1) sugalvoti aiškų klausimą, 2) jį susikaupus pakartoti sau mintyse, 3) sulaukti atsakymo.

Jeigu jums tai atrodo kliedesiai, negaiškite laiko. Lavinti savo pasąmonę reikia šiek tiek valios, todėl tam reiks nusiteikti.

Kaip valdyti savo kūno kalbą?

Žmonės nuolat klausia, ką jiems daryti su nevaldomomis rankomis, kai jie kalba. Tikroji problema, kuri slypi už šio klausimo, yra ta, kad sąmoningai suvaldyti savo kūną kalbant yra pernelyg sunki užduotis jūsų smegenims. Jeigu nuolat galvojate, kaip atrodote kitiems, tai jūsų protas perkaista. Rankų trynimas ar maskatavimas jomis nėra labiausiai aplinkinius trikdantis dalykas. Juos kur kas labiau erzina vaikštantys ar gumą žiaumojantys kalbėtojai.

Čia ir yra didžiausia problema. Jeigu savo kūną bandysite suvaldyti sąmoningai skaitydamas pranešimą ar susitikime, tai nutolsite nuo savo kalbos. Be to, jūsų judesiai bus pavėluoti, atrodysite nerangus, keistas ar net apsišaukėlis. Taip yra todėl, kad mūsų smegenims natūralių įvykių seka prasideda nuo gestų, tada seka galvojimas ir trečioje vietoje – kalba. Gestikuliuoti žmogus pradeda dar apie tai nepagalvojęs. Tai nesąmoningai atliekamas mūsų veiksmas. Jeigu save bandysite suvaldyti sąmoningai, tai jūsų gestai atsiliks nuo kalbos. Su šia problema labai dažnai susiduria politikai, sakantys viešas kalbas. Kartais norisi išrėkti „netikiu nė vienu tavo žodžiu!“. Iš dalies taip gali būti ir dėl jo bandymo suvaldyti kūno kalbą – jo gestai ir žodžiai vienu metu kalba skirtingus dalykus.

Išmokti valdyti savo kūną reikia ne vienos valandos, nes reikia perlaužti natūralią įvykių eiga jūsų smegenyse. Tai galima padaryti tik greitinant judesius ir mažinant kalbėjimo tempą. Geresnis būdas yra susikaupti ir nustatyti sau tikslą, ko ta kalba norite pasiekti. Jeigu jis bus tikras ir aiškus, tai jūsų kūnas jums tik padės. Dar gali pagelbėti ir emocija. Tarkim, jums reikia pasakyti emocingą kalbą, tai nuteikite save tam, o ne planuokite, ties kokiu žodžiu imsite mosikuoti rankomis.

Sunkiausia užduotis – atskirti savo emocijas ir suformuoti aiškią užduotį savo smegenims. Kad padarytumėte tą, jūs turite žinoti, ko jūs siekiate ir kokius jausmus norite perteikti. Iškėlę tikslus, likite prie jų visos kalbos metu. Atminkite, kuo daugiau tikslų ir jausmų, tuo sunkiau tai padaryti.

Šiais laikais nemaža žmonių tiesiog garsiai praneša apie savo būseną. Ir tai erzina! Kitais žodžiais tariant, jie nebūna susikaupę ir atskyrę tikslų. Jie galvoja apie darbų sąrašą, ką gamins vakarienei, apie nesumokėtus mokesčius, ką pirks dovanų sesei per gimtadienį ir taip toliau. Jeigu į susitikimą eisite turėdamas tiek minčių galvoje, tai apie charizmą ar sugebėjimą įtikinti galite pamiršti.

Pirmas žingsnis suvaldyti jūsų kūno kalbą yra negalvoti apie savo kūno kalbą ir susikoncentruoti ties tikslu. Ar žinote, kokio rezultato norite pats? Koks jūsų emocinis nusiteikimas? Ar jūs piktas, laimingas, liūdnas, pamalonintas ar susijaudinęs? Išsiaiškinkite tai, susikaupkite ir jūsų kūnas jums padės perduoti žinią, o ne blaškys auditoriją.

Kaip veiksmingai suvaldyti auditoriją?

Paskutinis žingsnis yra išmokti, kaip pasąmonėje sukauptas žinias tinkamai suprasti ir panaudoti žinių srautui tarp jūsų ir auditorijos valdyti. Tam jums reikia suprasti kitų ženklus ir mokėti valdyti save. Jeigu jūsų kūno kalba sutaps su žodžiais, jums bus daug lengviau įtikinti pašnekovus ar klausytojus.

Bet kuria susitikime ar pokalbyje pasąmonė atlieka didžiąją darbo dalį. Tai buvo visada, tik klausimas, ar jūs tai žinojote? Pavyzdžiui, prieš pradėdamas kalbėti žmogus visuomet pasiunčia signalą: sumirksi akimis, pasuka galva ar pakeičia viso kūno poziciją. Dauguma žmonių tai daro nesąmoningai, tačiau tai suvaldyti galima visai nesudėtingai. Jeigu mokysitės skaityti kitų žmonių kalbą ir valdyti savo, tai po kurio laiko galėsite skirti šiek tiek dėmesio komunikacijos srauto valdymui tarp jūsų ir auditorijos ar pašnekovų. Tai šiek tiek skirsis nuo pirmų dviejų veiksmų, nes valdyti situaciją turėsite sąmoningai. Tiesa, tam daug pastangų dėti neprireiks.

Štai kaip galite pradėti tai daryti. Prieš pradėdamas kalbą ar pokalbį, peržvelkite visą auditoriją ar bičiulius. Žmonės supras, kad jūs norite skirti jiems dėmesio, suklus, bet jausis patogiai. Tai jums padės sukurti pasitikėjimo atmosferą ir užmegzti ryšį.

Išbandykite dar vieną dalyką – jeigu norite, kad vienas iš jūsų klausytojų liautųsi kalbėjęs, šiek tiek palinkite į jo pusę. Tačiau tai darykite tik tada, jeigu pats norite ką nors pasakyti. Veiksmas ir žodžiai turi sutapti.

Dar vienas būdas valdyti auditoriją – ištieskite ranką šiek tiek į priekį ir pakelkite delną. Taip sukursite daugiau erdvės tarp savęs ir auditorijos, pavyzdžiui, užvirus diskusijai. Šiek tiek atsiriboti galite ir atsistojęs, jeigu visi sėdi, arba atsisėskite, jeigu kiti stovi. Būdus, kaip valdyti auditoriją, turite rasti patys. Kaip tai padaryti? Stebint kitų žmonių kūno kalbą ir perprantant jų naudojamas priemones. Atminkite, žmonės dažniausiai tai daro nesąmoningai.

Kol išmoksite valdyti komunikacijos srautą, sugaišite laiko tyrinėdami kitus. Kai imsitės priemonių, turite būti tikras, kad jūsų kūno kalba neprieštarauja žodžiams. Tačiau visos pastangos atsipirks – jūs tapsite įtaigesnis, charizmatiškesnis ir sustiprės jūsų kaip lyderio savybės.


Dr. Nickas Morganas yra žymus komunikacijos teoretikas ir treneris už Atlanto. Jo klientai yra verslininkai, politikai, investuotojai. N. Morgano darbas yra padėti žmonėms atrinkti svarbiausias mintis ir idėjas bei jas tinkamai pristatyti.


Šaltinis: Vakarai.LT


Mokymai, kursai, seminarai:

Mokymai, kursai, seminarai - Manager.LT Akademija

Personalo mokymo sprendimai…


VISI MANAGER.LT AKADEMIJA RENGIAMI MOKYMAI