Krizės laikais darbo rinka darosi vis sudėtingesnė. Kai kurios įmonės patiria sunkumų, ir todėl joms tenka „atsisveikinti“ su dalimi ar visais darbuotojais. Tad ką gi daryti, jeigu ir Jums gresia darbo praradimas arba jau praradai darbą?

Jei praradai darbą – ką daryti?

Kaip pasiruošti netikėtumams?

Yra du vertingi patarimai, padėsiantys išvengti didžiulio netikėtumo ir streso, jei vieną gražią (ar nelabai) dieną sužinosite, jog įmonėje mažinami etatai. Šių patarimų turėtų laikytis visi:

Gerai, jei galite prieiti prie įmonės finansinių dokumentų, matote, vėluoja atsiskaitymai ar ne, kokios vadovybės nuotaikos. Tada lengva nuspėti, kokia įmonės finansinė būklė. Bet ką daryti, jei Jūs neprieinate prie šios informacijos? Tuomet stebėkite situaciją. Žinios apie finansinius sunkumus, esminių pertvarkų planus anksčiau ar vėliau pasiekia visus darbuotojus. Tačiau yra vienas didžiulis pavojus – paskalos. Jos dažnai būna neteisingos. Todėl šalia to, būtina stebėti įmonės aplinką. Jūs galite matyti, kaip sekasi konkurentams, ar jie patiria sunkumų, sekti valdžios politiką Jūsų verslo šakoje. Tai leidžia prognozuoti, kaip galėtų sektis ir Jūsų įmonei.

Bet kuriuo atveju, Jums būtina iš anksto rengtis galimiems netikėtumams. Yra kelios sritys, kur Jūs turite pasirengti:

Emocijos, kylančios susidūrus su darbo praradimu

Natūralu, kad atleidimas, ypač netikėtas, yra didžiulis stresas. Kiekvieną žmogų tokioje situacijoje užplūsta stiprūs jausmai. Jūs galite jausti pyktį, kad jus atleido. Galite jausti kaltę, liūdesį, nerimą, baimę. Svarbu suprasti, kad visi šie jausmai – natūralūs. Jūs turite teisę tai jausti ir leiskite sau jausti. Duokite sau laiko apsiprasti. Tik išvenkite vienos klaidos – nedarykite skubotų sprendimų, kurių teks gailėtis.

Patarimai, kaip ieškoti naujo darbo

Be abejo, jei jau praradote darbą – teks ieškotis kito. Į ką gi svarbu atkreipti dėmesį:

Darbo paieška turi būti sisteminga. Į darbo paieškas žiūrėkite kaip į darbą. Labai svarbu išanalizuoti rinką, dabartines darbo rinkos tendencijas, padėtį įmonėse, verslo šakose. Tiesiog tam, kad pabėgę nuo vilko neužšoktumėte ant meškos, – užsitikrinkite, kad karjerą tęsite stabilioje, perspektyvioje kompanijoje. Šis darbo paieškos etapas labai svarbus tiems, kurie ilgai dirbo vienoje kompanijoje, ir yra praradę darbo paieškos įgūdžius, neturi išsamios informacijos apie darbo rinką.

Antrasis svarbus darbo paieškos etapas, kurį reikėtų daryti paraleliai pirmajam – tai CV rašymas. Jei neturite parengę CV, tuomet susiraskite bent keletą CV pavyzdžių darbo paieškos ir karjeros portaluose. Stenkitės parengti kuo išsamesnį gyvenimo aprašymą, pabrėždami savo darbinę patirtį, pasiekimus, laimėjimus. CV turi atsispindėti visa Jūsų darbinė veikla, įgūdžiai ir kompetencijos, susijusios su konkrečiu, Jūsų pageidaujamu darbu. Tuomet padidėja tikimybė, kad būsite pastebėtas per atranką.

Kiekvienu atveju siųsdami savo gyvenimo aprašymą, stenkitės pakoreguoti, pritaikyti jį būtent tai pozicijai, į kurią siunčiate. Rašant CV svarbu atkreipti dėmesį ir į kontaktus, kuriuos nurodote, būsimam darbdaviui. Neseniai atlikto tyrimo rezultatai parodė, jog ieškantys darbo žmonės savo CV dažnai pateikia netinkamus elektroninio pašto adresus, į CV talpina netinkamas nuotraukas. Tokie gyvenimo aprašymai sukelia darbdaviams geriausiu atveju tik šypseną.

Ieškantieji darbo dažnai renkasi paprasčiausią kelią: lengviausia išsiųsti 100 CV ir tikėtis bent kelių atsakymų. Dažnai nebūna nei vieno. Todėl Jūs elkitės protingiau! Pirmiausia apsibrėžkite, kokioje srityje norite dirbti. Suraskite visas tos srities kompanijas, kuriose norėtumėte dirbti. Prieš siųsdami savo CV stenkitės kuo daugiau išsiaiškinti apie tą kompaniją, neapsiribokite oficialiomis svetainėmis. Jei kompanija skelbiasi, kad ieško darbuotojų – puiku! Aktyviai dalyvaukite atrankoje. O jei neieško? Dar geriau! Pasistenkite susisiekti su žmogumi, atsakingu už darbuotojų atranką ir įrodykite jam, kad Jūs galite būti naudingas kompanijai. Įmonės linkusios priimti tikrai vertus dėmesio kandidatus net tada, kai nėra paskelbusios atrankos.

Svarbu ieškant darbo neapsiriboti tik vienu paieškos metodu. Dažnai žmonės tik skaito darbo skelbimus, ir viskas. Derinkite kelis metodus: tiesiogiai susitikite su įmonėmis, skaitykite skelbimus, įveskite savo CV į internetinių puslapių duomenų bazes. Neatmeskite draugų, giminių, pažįstamų pagalbos. Kuo daugiau žmonių žinos, kad ieškote darbo, tuo daugiau informacijos apie darbo vietas gausite.


Jei Jūsų CV tinkamas – nemažai šansų, kad būsite pakviestas į pokalbį. Tad kitas darbo paieškos etapas – pasiruošti interviu. Jei Jus pakvietė į pokalbį, susirinkite kuo daugiau informacijos apie kompaniją, apie jos padėtį verslo pasaulyje, jos privalumus prieš konkurentus. Tikėtina, kad sulauksite iš darbdavio klausimo, kaip įsivaizduojate save dirbantį toje įmonėje, kokią naudą įmonė gaus Jus pasamdžiusi. Tad, jei gerai orientuositės įmonės veikloje, šis klausimas Jums nebus sudėtingas bei parodys, kad esate motyvuotas kandidatas.

Kitas svarbus dalykas ruošiantis interviu – tai apranga. Geriausia būtų apsilankyti toje kompanijoje prieš pokalbį kaip klientui ir atkreipti dėmesį, kaip apsirengę tos pozicijos darbuotojai, kokia įmonės kultūra, atmosfera. Jei darbuotojai rengiasi oficialiai – rinkitės klasikinę, santūrią aprangą. Jei atmosfera labai laisva – Jūs irgi galite rengtis laisviau, bet nepamirškite, kad einate visgi į pokalbį dėl darbo, o ne į boulingo klubą. Taip pat atsiminkite ir keletą kitų dalykų: nevėluokite, apgalvokite savo karjerą, jos tikslus prieš pokalbį ir t.t.

Kaip darbo paieškoje gali padėti asmeninis karjeros konsultantas?

Karjeros konsultantas gali padėti nuo pat darbo praradimo pradžios. Dažniausiai konsultacijas darbo paieškos srityje teikia kvalifikuoti psichologai – atrankų specialistai. Rinkdamiesi konsultantą pasidomėkite jo kvalifikacija ir patirtimi šioje srityje, kad gautumėte tikrai kokybišką paslaugą.

Kaip minėjome, praradus darbą žmogus patiria didelį stresą, tad konsultantas visų pirma gali padėti sumažinti šį stresą, atrasti kelius planuoti ateitį. Kadangi konsultantas specializuojasi darbo paieškos ir atrankų srityje, jis suteikia visą reikalingą informaciją apie darbo rinkos tendencijas, galimybes įsidarbinti vienoje ar kitoje srityje.

Vienas iš svarbiausių dalykų darbo paieškoje yra gero CV parengimas. Konsultantas kvalifikuotai padeda parengti naują CV arba pataiso, „suremontuoja“ senąjį. Tai didžiulė pagalba žmogui, kuris neturi patyrimo ieškant darbo. Naudojantis darbo paieškos ir atrankų kompanijos konsultantų paslaugomis taip pat sulaukiama ir kitos, papildomos vertės – tai puiki proga sudaryti įspūdį atrankų specialistui, bei būti įtrauktam į tuo metu kompanijos vykdomas atrankas.

Paprastai užtenka keleto konsultacijų, kurių metu taip pat imituojami darbo interviu. Ieškantis darbo žmogus gali patobulinti savo įgūdžius, pasitarti kaip geriau pristatyti „slidžius“ biografijos faktus, gauti visus atsakymus, susijusius su darbo paieška. Verta pastebėti, kad klaidinga būtų manyti, jog karjeros konsultantas suras Jums darbą, – tai turėsite padaryti patys, tačiau įgyta vertinga informacija ir įgūdžiai, be abejonės, palengvins šio tikslo pasiekimą.

Sėkmės darbo paieškoje!

Antanas Kairys, Manager.LT Akademija lektorius, verslo konsultantas

Dr. Antanas Kairysvadovas
Natalija Andreičiuk
Manager.LT Akademija


Mokymai, kursai, seminarai:


VISI MANAGER.LT AKADEMIJA RENGIAMI MOKYMAI